Facebook

forsale2

Verslo ciklo samprata

Kiekvienas verslo ciklas susideda iš: pagyvėjimo (ekspansijos), pakilimo, nuosmukio (recesijos), depresijos (krizės). Taigi, pakilimas, nuosmukis, pakilimas, nuosmukis – tokia sinusoide ir vystosi ekonomika. Kiekvieno pakilimo metu didėja paklausa ir gamyba, tai įtakoja spartų bendrojo produkto augimą. Taip pat šios ekonominės fazės metu  mažėja ir stabilizuojasi nedarbas, atsiranda gamybinių pajėgumų stygius, didėja gamybos kaštai. Tai iššaukia prekių ir paslaugų kainų augimą ir tai, žinoma, sukelia infliaciją.

Nuosmukio metu atvirkščiai – mažėja bendroji gamybos apimtis, nes, dėl sumažėjusių ūkio subjektų pajamų, žmonės mažina vartojimą. Didėja taupymas dėl baimės prarasti pajamas dėl gręsiančios bedarbystės.  Taigi, mažėjant paklausai, verslininkai ima koreguoti realizacijos ir pelno lūkesčius, taip pat mažinamos ir privačios investicijos. Mažėjant pajamoms, mažėja importo apimtis, nuosmukis perduodamas į užsienį, tai, savo ruožtu, atsiliepia eksportui. Susidarius ribotoms valstybės galimybėms skolintis šalies viduje ar užsienyje, ima mažėti vyriausybės pirkimai. Nuosmukis pasireiškia tada, kai ekonomika yra praėjusi aukščiausią pakilimo tašką.

Kiekvieno verslo ciklo svyravimai yra prognozuojami. Prognozavimo procesas atliekamas remiantis verslo ciklo indikatoriais, kurie teikia informaciją apie tam tikrų ekonominių parametrų kitimą. Yra skiriamos trys verslo ciklų indikatorių rūšys: orientuojantys, sutampantys bei atsiliekantys. Taigi, išankstiniam prognozavimui numatyti labiausiai padeda orientuojantys indikatoriai, nes pastarieji numato tam tikros verslo ciklo fazės artėjimą. Svarbiausią – orientuojančią seką sudaro tokie indikatoriai: akcijų kursas, darbo savaitės trukmė, bankrotai, naujos statybos, naujų įrengimų užsakymai, gamintojų kainos, atsargų dydis. Sutampantys indikatoriai kinta kartu su verslo ciklu. Taigi, šios  sekos indikatoriai gali būti: BVP dydis, pramoninės gamybos apimtis, žmonių asmeninės pajamos, mažmeninė apyvarta. Paskutinė seka – atsiliekanti, eina po verslo ciklų sukeltų svyravimų. Pastaruosius rodo tokie rodikliai kaip: privataus sektoriaus investicinės išlaidos, nedarbo lygis, darbo kaštai, verslo skolos ir paskolų palūkanų norma. Visi šie verslo ciklų indikatoriai padeda prognozuoti kokybinius ekonominio aktyvumo svyravimus.