Facebook

Home VP indeksų analizė VP indeksai ir jų samprata Vertybinių popierių biržų indeksai ir jų samprata

forsale2

analize.lt

Vertybinių popierių biržų indeksai ir jų samprata

 

Indeksai skiriasi savo skaičiavimo metodika (paprastas vertybinių popierių kainų aritmetinis vidurkis, geometrinis vidurkis, taip pat galima skaičiuoti indekso pokytį lyginant su indekso baze), suskirstymu pagal regioniniu ar sektoriaus, sudėtį ir t. t.

Egzistuoja keli niuansai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, analizuojant akcijų indeksus. Pirmiausia, akcijų indeksas yra rodiklis, kuriuo nėra prekiaujama, taigi nustatyti jo paklausą ar pasiūla yra neįmanoma (skirtingai nuo ETF, kur galima prekiauti indekso reikšme ir ji turi konkrečias apyvartas). Indeksas tik atspindi rinkos judėjimo kryptį.

Antra, dviejų skirtingų šalių indeksų, kaip ekonominės būklės palyginimas būtų neracionalus (pvz. OMXV ir Nikkei). Kadangi skirtingų valstybių ekonominė struktūra, išsivystymo lygis, biržoje kotiruojamos akcijos, apyvartos, dalyvių skaičius ir t.t. yra per daug skirtingi.

Trečia, reikėtų atidžiai išnagrinėti indekso sudėtį, t. y.  kokie VP ar kokios kompanijos jį sudaro, koks jų svoris indekse, kokiam sektoriui ar regionui jos priklauso.

Ketvirta, atkreipti dėmesį į indekso bazę ir jo sudarymo laiką. Sudarius indeksą, kaip atskaitos taškas imama kažkokia pradinė reikšmė (pvz. 1, 100 ar 1000). Taigi tokie patys indeksai, sudaryti skirtingu laikotarpiu ar su skirtinga pradine reikšme, procentinis pokytis gali būti skirtingas.

Penkta. Skirtingų šalių indeksai dažniausiai vertinami skirtinga valiuta. Nors techniškai indeksas atspindi VP rinkos vertę, tačiau jų kainas taip pat įtakoja ir valiutų kursų svyravimai. Pavyzdžiui, jei paimsime Japonijos Nikkei ir JAV Dow Jones Industrial Average indeksų reikšmes, kurių reikšmės atitinkamai 9599,82 ir  9635,73. Nikkei indeksas apskaičiuojamas Japonijos ienomis, o ienos vertė JAV dolerio atžvilgiu- 0,0075. Taigi pavertus Nikkei indekso reikšmę į JAV dolerius, gautume, kad indekso vertė lygi 71,998.

 

Vertybinių popierių biržų indeksai ir jų samprata (2)

Vertybinių popierių biržų indeksai ir jų samprata (3)

Vertybinių popierių biržų indeksai ir jų samprata (4)